Connex

Private Railways in Poland/ Privatbahnen in Polen/ Chemins de fer privés en Pologne

Operatorzy:

Connex Polska

Dane ogólne

Connex Polska sp. z o.o. jest polską spółką zależną międzynarodowej grupy kapitałowej o tej nazwie. Connex jest prywatynym operatorem transportu publicznego, obsługującym wszystkie rodzaje i środki transportu lądowego: autobusy, autokary, pociągi, tramwaje, trolejbusy oraz metro. Connex zainwestował w komunikację autobusową na Podkarpaciu (m.in. PKS Connex Łańcut Sp. z o.o.).

 

Przewozy pasażerskie

Spółka jest posiadaczem koncesji na przewozy pasażerskie koleją na obszar południowej części Polski (ok. osiem województw). Spółka próbowała już przejąć linie kolei wąskotorowych- Przeworską KD oraz Gnieźnieńską KD, jednak powierzono je innym operatorom. Obecnie przewoźnik ma zamiar obsługiwać połączenie kolejowe Tarnobnrzeg- Mielec- Dębica. 

CONNEX POLSKA Sp. z oo ma siedzibę w Warszawie, ul. Słomińskiego 15/509 00-195 Warszawa

 

(z prasy)

NOWY OPERATOR NA LINII DO WIELICZKI

 

Być może od połowy przyszłego roku połączenie kolejowe Kraków - Wieliczka obsługiwać będzie prywatna spółka z zagranicznym kapitałem. Byłby to pierwszy pasażerski przewoźnik w kraju niezwiązany z PKP.

Pasażerów chce przejąć francuska firma Connex, od czterech lat posiadająca swoje przedstawicielstwo w Polsce. Kilka dni temu wysłannicy spółki spotkali się z zarządem województwa i przedstawili swoje plany.

- Firmę interesuje nie tylko trasa do Wieliczki, ale kilka innych, m.in. z Krakowa do Tarnowa, Krzeszowic czy Olkusza - zdradza Antoni Rumian, dyrektor departamentu gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim. - Połączenie Kraków- Wieliczka Francuzi chcą uruchomić w przyszłym roku, a na szlaki prowadzące do innych miast zamierzają wejść od stycznia 2004 r.

Jak twierdzi dyrektor Rumian, Connex nie wyklucza również połączeń aglomeracyjnych, np. po całym Krakowie czy do Skawiny. Przewoźnik planuje uruchomienie połączeń szybkimi, małymi i ekonomicznymi autobusami na szynach.

- To na razie jedyna prywatna firma, która dostała od ministra infrastruktury koncesję na przewóz pasażerów koleją. Ma ogromne doświadczenie i, co ważne, chce zainwestować w to własne pieniądze - podkreśla Marcin Pawlak, członek zarządu województwa małopolskiego, odpowiedzialny za transport regionalny.

Prywatna firma ma spore szanse na uruchomienie linii, gdyż Zakład Przewozów Pasażerskich PKP ze względów finansowych likwiduje kolejne połączenia. Dla dotychczasowego przewoźnika obsługa każdego kursu jest droga, bo dysponuje starymi, dużymi i ciężkimi pociągami, pochłaniającymi mnóstwo energii.

Ze wstępnych rozmów z władzami województwa wynika, że firma stawia tylko jeden warunek. - Chcą umowy na co najmniej 10 lat, bo według ich wyliczeń dopiero wtedy zwróci im się cała inwestycja - mówi Pawlak.

Pomysłem zachwycone są również Polskie Linie Kolejowe PKP, właściciel infrastruktury kolejowej. - Z radością powitamy nowego przewoźnika pasażerskiego. Byłby pierwszym spoza grupy kapitałowej PKP - cieszy się Krzysztof Łańczucki, rzecznik PLK. Ale - jak twierdzi - zezwolenie na wynajem torów nie jest dla nich dużym źródłem dochodów. Dotychczasowych 15 towarowych przewoźników przynosi im zaledwie 2 proc. wszystkich zysków z udostępniania szlaków kolejowych.

 

za: Gazeta Wyborcza, 18.09.2002

 

 

Holenderski Connex zainteresowany przewozami w Małopolsce

Holenderska firma Connex jest zainteresowana wykonywaniem regionalnych przewozów kolejowych na terenie województwa małopolskiego. W pierwszej kolejności chce obsługiwać linię Kraków Główny-Wieliczka Rynek.

"Firma Connex, przez swoją spółkę zależną - Connex Polska, wyraża gotowość wykonywania kolejowych przewozów pasażerskich w województwie małopolskim, wskazując w pierwszej kolejności zamiar obsługi linii Kraków Główny-Wieliczka Rynek" - powiedziała we wtorek Małgorzata Dąbrowa-Kostka, rzecznik marszałka województwa.

Operator liczy, że przetarg na obsługę tej linii odbędzie się w październiku lub listopadzie. Swoje usługi chce zacząć świadczyć od lipca przyszłego roku.

Firma Connex posiada koncesję ministra infrastruktury na realizację regionalnych przewozów w ośmiu województwach. Koncesja ta (obowiązująca od 1 lipca 2003 roku) została wydana na 50 lat.

W Polsce firma działa od 1998 roku, osiągając roczne obroty ok. 80 mln zł i zatrudniając około 1.000 osób. Prowadzi działalność w autobusowej komunikacji miejskiej w Warszawie i Tczewie oraz w transporcie międzymiastowym - w przedsiębiorstwach PKS Connex Łańcut i PKS Connex Sanok.

Connex jest prywatynym operatorem transportu publicznego, obsługującym wszystkie rodzaje i środki transportu lądowego: autobusy, autokary, pociągi, tramwaje, trolejbusy oraz metro. Prowadzi działalność w większości krajów Europy.

PAP, dk /2002-09-10 16:33:00

 

 

Home ] Up ]

Send mail to Instytut Rozwoju i Promocji Kolei (IRiPK) with questions or comments about this web site.
Copyright © 2002 Instytut Rozwoju i Promocji Kolei (IRiPK)
Last modified: października 04, 2002