Samorządowi

Private Railways in Poland/ Privatbahnen in Polen/ Chemins de fer privés en Pologne

Operatorzy:

SKPL
Komunalne
Województwa
KPKR
NEDKOLEJE

 

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich Polska jest jedynym większym krajem, gdzie brak jest przewoźników regionalnych i lokalnych. Dlatego też koleje polskie tkwią w zacofaniu organizacyjnym i technicznym. Z powodu braku konkurencji i związanej z nią innowacyjności brak jest postępu i kolej upada. Winę za to ponoszą politycy zajmujący się transportem- nie tworzą oni warunków i utrzymują monopol. Przypuszczalnie nawet nie potrafią umiejętnie zarządzać rynkiem kolejowym i pozostawiają "rozwój" rynku w wątpliwej opiece kolei państwowej, co jest zacofaniem na miarę Białorusi i Rosji. Polscy politycy zniszczyli polską kolej, dziś PKP przewożą tylko tyle pasażerów, co czterokrotnie mniejsze koleje w Czechach, wypuszczając o 40 % mniej pociągów osobowych niż te  koleje w sąsiednim małym kraju. PKP to klasyczny przykład archaicznego monopolu, a w Europie nic takiego nie występuje.  (vide: http://www.transpolska.most.org.pl/regional/ )

 

Operatorzy samorządowi: 

Koleje szwajcarskie są tak niewyobrażalnie znakomicie zorganizowane, ponieważ składają się z kolei federalnej SBB oraz 57 kolei komunalnych- samorządowych, zwanych potocznie "prywatnymi". Ta niezwykła różnorodność operatorów, tworząca niesamowicie barwną mieszankę różnorodnych pociągów stojących na dworcach, jest przyczyną sukcesu tych kolei. Podobnie jest także w Japonii- tam także operatorów jest nieprawdopobnie wiele. W Japonii obsługa linii bocznych na terenach wiejskich, mało zurbanizowanych jest zorganizowana w formie ponad 40 spółek lokalnych samorządów i kapitału prywatnego. Także rzut oka na mapę sieci kolejowej Niemiec wystarczy, by przekonać się, iż wszystkie boczne linie kolejowe (oznaczone na mapie cieńką czerwoną kreską) są obsługiwane przez 164 niezależnych operatorów, z których część to koleje samorządowe, tzn. w których większość udziałów ma kapitał publiczny. Tak wygląda rozwinięty model organizacyjny kolei- operator narodowy oraz kilkudziesięciu operatorów regionalnych i lokalnych.  Polska na tym tle stoi  nieporównanie gorzej od Czech, gdzie monopol kolei państwowej zakończono już 8 lat temu, utworzono Urząd Kolejowy- (Drįžnķ śřad) i już działa kilka kolei regionalnych. W Polsce wciąż nie ma żadnego urzędu odpowiedzialnego za regulację rynku, a o rozkładzie jazdy wciąż decyduje PKP! Zacofanie jest ogromne, a politycy zdają się nawet o tym nie wiedzieć. 

W Polsce brak jest tych kolei, mimo iż wszystko jest: ministerstwo wydało bardzo mało koncesji na przewozy pasażerskie, na przykład te przedsiębiorstwa które wnioskowały o koncesje na całą Polskę, otrzymały je tylko na swe własne sieci kolejowe! Wielkość dopłat do przewozów zmieniana jest co roku! Brak jest taboru- PKP woli tabor złomować, niż sprzedać lub wynająć go prywatnym przewoźnikom. Po ostatnich cięciach w rozkładzie jazdy PKP użytkuje tylko około połowy posiadanego taboru, reszta jest niewykorzystana. Ten pies ogrodnika prędzej go zezłomuje, niż przekaże samorządom bądź wynajmie operatorom prywatnym. Koleje czeskie wynajmują tabor kolejom prywatnym, w Niemczech i w Szwecji tabor regionalny na linie boczne przekazano samorządom, które znalazły nowych operatorów (tzn. koleje regionalne powstały oddolnie). W zacofanej Polsce PKP tabor złomuje, zamiast przekazać go innym. Rynku nie kontroluje nikt, a politycy nic nie robią, z wyjątkiem narzekania na polską biedę, którą powodują oni sami...

opr. A. Fularz
 
SKPL

Prywatny przewoźnik skupia się głównie na obsłudze linii lokalnych o potokach  ok. 200 pasażerów dziennie. Jak widać z działalności kolei SKPL, linie takie można obsługiwać, a nie zamykać, jak to dotychczas się odbywało z Polskimi Kolejami Państwowymi.

 

Koleje komualne

Powodem powstania kolei komunalnych był fakt, iż PKP przekazały im tabor i linie kolejowe. Koleje takie często doinwestowano i zaczęły one wychodzić na "prostą" po okresie upadku.

 

Koleje wojewódzkie
Także województwa "zdradzają" PKP. Kilka bardziej ambitnych samorządów planuje utworzyć własne spółki przewozów pasażerskich.

 

Kujawsko- Pomorska Kolej Regionalna
Ten samorząd jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu niezależnej kolei

 

Nedkoleje
Ten projekt to owoc współpracy Nederlandse Spoorvegen i PKP. Zobaczymy co z tego wyniknie...

 

Home ] SKPL ] Komunalne ] Województwa ] KPKR ] NEDKOLEJE ]

Send mail to Instytut Rozwoju i Promocji Kolei (IRiPK) with questions or comments about this web site.
Copyright © 2002 Instytut Rozwoju i Promocji Kolei (IRiPK)
Last modified: października 04, 2002